pondelok 2. mája 2005

Nezničitelné stroje z nanorobotů

Pred nedávnom som čítal skvelú Crichtonovu knižku Prey (Korisť). Zaujímavý koktejl nanotechnológií, genetických algoritmov, rojovej inteligencie, genetickej modifikácie organizmov a programovania autonómnych agentov. NASA teraz testuje koncept stroja ktorý by sa o x rokov mohol stať reálnym použitím niektorých nápadov z Crichtonovej knižky, ako aj nanotechnológií vôbec. Nie náhodou sa koncept volá ANTS (ants sú mravce, alebo aj Autonomous NanoTechnology Swarm - Autonómny nanotechnologický roj).
These miniature TETwalkers, when joined together in "swarms," will have great advantages over current systems. The swarm has abundant flexibility so it can change its shape to accomplish highly diverse goals. For example, while traveling through a planet's atmosphere, the swarm might flatten itself to form an aerodynamic shield. Upon landing, it can shift its shape to form a snake-like swarm and slither away over difficult terrain. If it finds something interesting, it can grow an antenna and transmit data to Earth. Highly-collapsible material can also be strung between nodes for temperature control or to create a deployable solar sail.
NASA navrhuje, že "hejno" nanorobotů po vynesení na oběžnou dráhu mohlo vytvořit tenkou sluneční plachtu, doletět tak k Marsu, plachta by se následně "skrčila" do tvaru tepelného štítu, vnikla by do atmosféry, zpomalila by a nakonec by lehce dosedla ve tvaru padáku. Při zkoumání Marsu by si nanoroboti v případě potřeby vytvarovali velkou anténu a odeslali by data na Zemi.

Dôležitou funcionalitou je vyššie spomínaný kocept modifikovania makroštruktúry, vhodne využiteľný aj na samoopraviteľnosť:
Additionally, the nodes will be designed to disconnect and reconnect to different struts. If a meteoroid or rough landing punches a hole in the swarm, the system can heal itself by rejoining undamaged nodes. "Spacecraft are so expensive because failure in a single component can cripple the entire spacecraft, so extensive testing and redundant systems are employed to reduce the chance of catastrophic failure. We wouldn't live long if our bodies worked like this. Instead, when we get hurt, new cells replace the damaged ones. In a similar way, undamaged units in a swarm will join together, allowing it to tolerate extensive damage and still carry out its mission," said Curtis.

Kto čítal Kulhánkovu Cestu krve, určite si spomenie na samopreskupujúci ochranný náter Saladina. Myslím že keby knižku autor písal o 10 rokov neskôr, boli by tam podobné nanotechnológie použité hojnejšie.
Kto si spomenie na samoopravujúce mínové pole (na konci stránky je pekne rozkreslený spôsob opravy poľa) vyvynuté organizáciou DARPA (áno, to sú tí čo majú na svedomí internet), nájde tu tiež podobný koncept.

Ak máte dobrú linku, doporučujem pozrieť si 20MB animáciu chodenia 4-stenu a z neho postavej kompozitnej štruktúry cez rôzne prírodné prekážky. Stojí to za to!

[osel.cz | Shape-Shifting Robot Nanotech Swarms on Mars | ANTS | Emulátor lezenia štvorstenu (VRML)]

Žiadne komentáre: