piatok 19. júna 2009

yum -y upgrade

Ako upgradnuť CentOS, Fedoru alebo Red Hat Enterprise Linux (RHEL)? Jednoducho!
yum -y upgrade
a je to! Samozrejme treba mať pripojenie na inet, pretože yum pri tom stiahol asi 220MB rpmiek. Všetko krásne fičí ďalej, len na novšej verzii systému.

yum -y upgrade

A po reštarte sa samozrejme zavedie nový (upgradnutý) kernel.

sobota 13. júna 2009

Generátor animovaných gifov

Pri editovaní včerajšieho postu o online video downloaderi a konvertore som potreboval niečo na spučenie troch JPG súborov do jedného GIF-u. Samozrejme animovaného. Dá sa to spraviť v GIMPe, ale chcel som niečo skutočne rýchle za pár minút.

Našiel som tri služby - Online Image Editor, MySpaceGens a Pication.

MySpaceGens vyžadovala na upload viacerých obrázkov flash plugin (netuším načo je dobrý generátor animovaných obrázkov z jedného zdrojového obrázku?! Žeby na ohviezdičkovanie / osrdiečkovanie fotografie obľúbeného speváka / koňa / psa?), takže zostali dve.

Online Image Editor je jednoduchý grafický editor napísaný v DHTML. Po spustení Animation Wizardu doň nasúkate niekoľko obrázkov, potom ich OIE spracuje do animovaného gifu a otvorí editor na postprocessing. Môžete obrázok zmenšiť, orezať, znížiť počet farieb, upravenie farebnosti, farebné filtre, pridanie efektov, ... Nakoniec umožní obrázok uložiť na disk (download) alebo uploadnuť na ImageShack (upload nefungoval). Pekne je vymyslené znižovanie počtu farieb - editor spraví tri náhľady výsledných animovaných gifov aj s konkrétnym počtom farieb, percentuálnym ušetrením veľkosti a výslednou veľkosťou, kliknutím si potom vyberiete najmenej hnusný výsledný obrázok. Lahôdkou je undo, pri webových aplikáciách nevídaná to vec.



Picasion je jednoduchší. Ponúka len upload zdrojových obrázkov, prípadnú zmenu veľkosti a zmenu rýchlosti výsledného GIF-u. Ako výstup ponúka uloženie na disk (download). Na vstupe môže byť aj obrázok z Flickera alebo Picasy, pre mňa to ale užitočné nie je.

Výsledné hodnotenie dopadlo jednoznačne - zvíťazil Online Image Editor.

piatok 12. júna 2009

Ďalší YouTube downloader

Pri hľadaní YouTube downloaderov som našiel ďalší kúsok. Tentokrát je to online služba, ktorá stiahne video z YouTube, skonvertuje do rôznych formátov (standard flash, medium flash, mobile 3gp, standard mp4 a HD mp4) ku ktorým dá aj download linku. Všetko doplní aj preview obrázkami z videa.
A ešte linka - Full Quality Youtube Downloader a autor - Marco Trevisan.

Černobyl a Pripjať

Pri aktuálnom ruchu okolo jadrovej energetiky som si pozeral zopár informácií o reaktore bloku V1 v Jaslovských Bohuniciach a následne samozrejme aj o najznámejšom reaktore na svete, zhodou okolností nainštalovanom v Černobyľskej atómovej elektrárni V.I. Lenina.

Historické informácie o havárii, jej príčinách a následkoch katastrofy zverejnil Jaroslav Pavlíček.
Aktuálne informácie o pomeroch v Černobyle a Pripjati priniesli nezávislí cestovatelia vo svojej reportáži, zaujímavé informácie sa dajú nájsť aj v článku na kyberii a v článku a linkách na wikipedii (niektoré fotkyskutočne zaujímavé).

štvrtok 11. júna 2009

youtube-dl je vdownloader pre linux

Vdownloader je skvelá vecička na sťahovanie videa z webov. Pre kombináciu Linux + YouTube som našiel commandlinovú alternatívu - youtube-dl.

Je napísaný v pythone, po stiahnutí treba nastaviť exec flag (chmod +x youtube-dl) a môžete sťahovať. Základné ovládanie je jednoduché:

./youtube-dl -b -c -l http://www.youtube.com/watch?v=ef-PEufYV2Q

zoznam urlčiek na konci môže byť aj dlhší - youtube-dl postupne stiahne všetky čo nájde. Parameter -b zabezpečí že sa vždy bude ťahať najvyššia kvalita záznamu - ak dáte linku na štandardný súbor a existuje HD verzia, stiahne sa HD. Parameter -l zabezpečí pomenovanie výsledného súboru podľa videa (aj s medzerami). Ak nemáte radi medzery v názvoch súborov, použite namiesto toho parameter -t a namiesto medzier tam budú "_" znaky.

p.s.: pri kopírovaní URL z YouTube treba dať pozor na častý výskyt ampersandov (&). Ampersand je v unixových systémoch určený na spúšťanie procesov v pozadí. Preto časť URL za ampersandom kľudne zmažte, prípadne použite pred každým ampersandom opačné lomítko "\" ako escape znak.