piatok 2. októbra 2009

Taskbar Shuffle

Jednoúčelová vecička na presúvanie položiek na taskbare a v system trayi. Spustíte, presuniete ikony alebo programy a ukončíte. Freeware, dokonca bez nutnosti čokoľvej inštalovať. Sosateľné z http://nerdcave.webs.com/.

štvrtok 13. augusta 2009

Konverzia z pdf na obrázok

Dostal som mailom veľký pdf súbor s jednou nascannovanou stránkou textu. Nič strašné, z gmailu sa súbor stiahol za pár sekúnd. Problém (viac problém netikety ako techniky) nastal pri posielaní daného súboru do konferencie. Zahltiť množstvo mailboxov neporiadne kompresovaným a zbytočne najemno (300dpi) scannovaným dokumentom alebo nie?

Zvíťazilo to "nie" a tak som hľadal nejaký soft, ktorým môžem z pdf ten vložený veľký jpeg vytiahnuť aby som s ním mohol ďalej pracovať. Najskôr som skúšal gimp, ale vanilla install neobsahuje (nenašiel som?) možnosť načítať pdf. OpenOffice 3 tiež v tomto nepomohol, pri otváraní tvrdošijne načítaval plain text pdf súboru do writeru a vložený obrázok ignoroval. Mám dojem že existuje nejaký plugin do OpenOffice pomocou ktorého sa dá pdf načítať, ale nemal som čas hľadať a inštalovať nejaký soft. MSWord tiež odmietal otvoriť pdf a pracovať s ním ako s obrázkom v dokumente.

V prvom kroku pomohol kolega Google. Na otázku pdf to jpg online ponúkol rôzne blbosti, ale naštastie bol na prvej stránke aj Zamzar. Názov služby je odvodený od mena Gregor Samsa (Kafkov hrdina poviedky Premena z knižky Metamorfózy, zmenil sa z obchodného cestujúceho na veľkého hmyzáka) a charakterizuje zameranie serveru na konverzie dokumentov.

Zamzar je extrémne jednoduchý - vyberiete súbor(y), vyberiete cieľový formát, zadáte email kam príde linka na stiahnutie výsledkov a kliknete na [convert]. Je možné zadávať aj viacero súborov, treba len dávať pozor na rovnaký typ (a koncovku).

Vysledok príde mailom vo forme linky na zip, v ktorom je pôvodný súbor a jeho skonvertované verzie. V maile je aj reklama na Zamzar Ask toolbar plugin a ponuka na otvorenie Zamzar konta pre rýchlejšiu konverziu.

Konverzia na jpeg dopadla dobre, jpeg som následne otvoril v gimpe, orezal a keďže farebnosť nehrala veľkú rolu, uložil som výsledok ako gif. Pôvodný 543kB pdf som takto za pár sekúnd skonvertoval na 97kB, teda 17,8%. To bolo znesiteľné, takže súbor putoval do konferencie a popis sem na blogspot.

štvrtok 30. júla 2009

Organic builder a mastné fľaky

Možno ste v .týždni čítali skvelý článok o mastných fľakoch, meraní veľkosti molekúl (!) pomocou kvapkátka, pravítka a lavóra s čistou vodou a o strachu tukov z vody (hydrofóbia).

Dnes prišiel do grupy OrganicBuilder post, v ktorom týpek rieši simuláciu obaľovania kvapiek vody do lipidových obalov (a.k.a. vznik predchodcov protobuniek podmienený fyzikálnymi vlastnosťami tukov).

Mimochodom, na dlhé letné večery doporučujem aj samotný OrganicBuilder.

piatok 3. júla 2009

Picasa downloader

Na sťahovanie obrázkov zo služby PicasaWeb treba veľa trpezlivosti alebo nejaký ten software.

Ručné sťahovanie predpokladá preklikať po jednom obrázku celý album, vždy si kliknúť na download a uložiť obrázok. Pre krátke albumy sa to dá, ale pre archívy s desiatkami obrázkov to nie je veľká zábava.

Keď mi sa mi dostala do mailu linka na album z ostatného bratislavského koncertu Depeche Mode, začal som hľadať niečo automatické, predsa len tých 64 fotiek z tohtoročného a 160 fotiek z minulého (2006) koncertu nie je stiahnuteľných ručne.

Našiel som 2 riešenia - picasa2html a pycasa-download.

Picasa2html je online služba, ktorej zadáte picasaweb nick a ona Vám ponúkne všetky verejne prístupné albumy daného človeka. Po kliknutí na album zobrazí náhľady fotiek, po označení fotiek vyberiete typ výstupu (html alebo phpbb), veľkosť a iné parametre a služba vygeneruje html/phpbb kód ktorý zobrazí dané fotky. Po zobrazení sa dá pomocou uloženia celej stránky uložiť obsah albumu.

Pycasa Download ide na vec trošku inak. Je to desktopová aplikácia napísaná v pythone a tým pádom spustiteľná v podstate na akomkoľvek modernom desktope. Vstupom je picasaweb nick, po jeho zadaní program zobrazí zoznam verejných albumov s obrázkom. Po vybratí jedného alebo viacerých albumov treba vybrať cieľový adresár do ktorého potom Pycasa-download stiahne obrázky v maximálnom dostupnom rozlíšení.

Každý z programov je trochu iný, mne sa na sťahovanie albumov viac osvedčil Pycasa Download. Hlavné plusy sú dva - priame ukladanie obrázkov bez potreby medzikrokov cez html a sťahovanie maximálneho dostupného rozmeru obrázkov.

štvrtok 2. júla 2009

Firefox 3.5 plugin blacklist

Nainštaloval som si ostrú verziu Firefox 3.5. V skutočnosti to bol upgrade z 3.5M4 bežiacom na win32 aj fedora64 bez problémov, ale to nie je teraz dôležité.

Prekvapil ma tam automagický filter na neporiadne pluginy, u mna konkrétne zablokoval QuickTime plugin s vysvetlením "remote code execution in multiple versions" a linkou na bugzillu.

Dialógové okno hneď ponúklo reštart browseru a všetko fičí ako má.

Gmail - drag and drop

Gmail má novú funkciu - drag & drop štítkov.

Vľavo je zoznam najčastejšie používaných štítkov (počet aj zloženie je konfigurovateľné). Štítky sa z tohoto zoznamu dajú zobrať myšou a položiť na hlavičku konverzácie (v zozname konverzácií) alebo na konkrétnu otvorenú konverzáciu.

Opäť čisté, premyslené a pohodlné riešenie.

piatok 19. júna 2009

yum -y upgrade

Ako upgradnuť CentOS, Fedoru alebo Red Hat Enterprise Linux (RHEL)? Jednoducho!
yum -y upgrade
a je to! Samozrejme treba mať pripojenie na inet, pretože yum pri tom stiahol asi 220MB rpmiek. Všetko krásne fičí ďalej, len na novšej verzii systému.

yum -y upgrade

A po reštarte sa samozrejme zavedie nový (upgradnutý) kernel.

sobota 13. júna 2009

Generátor animovaných gifov

Pri editovaní včerajšieho postu o online video downloaderi a konvertore som potreboval niečo na spučenie troch JPG súborov do jedného GIF-u. Samozrejme animovaného. Dá sa to spraviť v GIMPe, ale chcel som niečo skutočne rýchle za pár minút.

Našiel som tri služby - Online Image Editor, MySpaceGens a Pication.

MySpaceGens vyžadovala na upload viacerých obrázkov flash plugin (netuším načo je dobrý generátor animovaných obrázkov z jedného zdrojového obrázku?! Žeby na ohviezdičkovanie / osrdiečkovanie fotografie obľúbeného speváka / koňa / psa?), takže zostali dve.

Online Image Editor je jednoduchý grafický editor napísaný v DHTML. Po spustení Animation Wizardu doň nasúkate niekoľko obrázkov, potom ich OIE spracuje do animovaného gifu a otvorí editor na postprocessing. Môžete obrázok zmenšiť, orezať, znížiť počet farieb, upravenie farebnosti, farebné filtre, pridanie efektov, ... Nakoniec umožní obrázok uložiť na disk (download) alebo uploadnuť na ImageShack (upload nefungoval). Pekne je vymyslené znižovanie počtu farieb - editor spraví tri náhľady výsledných animovaných gifov aj s konkrétnym počtom farieb, percentuálnym ušetrením veľkosti a výslednou veľkosťou, kliknutím si potom vyberiete najmenej hnusný výsledný obrázok. Lahôdkou je undo, pri webových aplikáciách nevídaná to vec.



Picasion je jednoduchší. Ponúka len upload zdrojových obrázkov, prípadnú zmenu veľkosti a zmenu rýchlosti výsledného GIF-u. Ako výstup ponúka uloženie na disk (download). Na vstupe môže byť aj obrázok z Flickera alebo Picasy, pre mňa to ale užitočné nie je.

Výsledné hodnotenie dopadlo jednoznačne - zvíťazil Online Image Editor.

piatok 12. júna 2009

Ďalší YouTube downloader

Pri hľadaní YouTube downloaderov som našiel ďalší kúsok. Tentokrát je to online služba, ktorá stiahne video z YouTube, skonvertuje do rôznych formátov (standard flash, medium flash, mobile 3gp, standard mp4 a HD mp4) ku ktorým dá aj download linku. Všetko doplní aj preview obrázkami z videa.
A ešte linka - Full Quality Youtube Downloader a autor - Marco Trevisan.

Černobyl a Pripjať

Pri aktuálnom ruchu okolo jadrovej energetiky som si pozeral zopár informácií o reaktore bloku V1 v Jaslovských Bohuniciach a následne samozrejme aj o najznámejšom reaktore na svete, zhodou okolností nainštalovanom v Černobyľskej atómovej elektrárni V.I. Lenina.

Historické informácie o havárii, jej príčinách a následkoch katastrofy zverejnil Jaroslav Pavlíček.
Aktuálne informácie o pomeroch v Černobyle a Pripjati priniesli nezávislí cestovatelia vo svojej reportáži, zaujímavé informácie sa dajú nájsť aj v článku na kyberii a v článku a linkách na wikipedii (niektoré fotkyskutočne zaujímavé).

štvrtok 11. júna 2009

youtube-dl je vdownloader pre linux

Vdownloader je skvelá vecička na sťahovanie videa z webov. Pre kombináciu Linux + YouTube som našiel commandlinovú alternatívu - youtube-dl.

Je napísaný v pythone, po stiahnutí treba nastaviť exec flag (chmod +x youtube-dl) a môžete sťahovať. Základné ovládanie je jednoduché:

./youtube-dl -b -c -l http://www.youtube.com/watch?v=ef-PEufYV2Q

zoznam urlčiek na konci môže byť aj dlhší - youtube-dl postupne stiahne všetky čo nájde. Parameter -b zabezpečí že sa vždy bude ťahať najvyššia kvalita záznamu - ak dáte linku na štandardný súbor a existuje HD verzia, stiahne sa HD. Parameter -l zabezpečí pomenovanie výsledného súboru podľa videa (aj s medzerami). Ak nemáte radi medzery v názvoch súborov, použite namiesto toho parameter -t a namiesto medzier tam budú "_" znaky.

p.s.: pri kopírovaní URL z YouTube treba dať pozor na častý výskyt ampersandov (&). Ampersand je v unixových systémoch určený na spúšťanie procesov v pozadí. Preto časť URL za ampersandom kľudne zmažte, prípadne použite pred každým ampersandom opačné lomítko "\" ako escape znak.

sobota 7. marca 2009

PyGTK na Windows

Rozchodiť PyGTK na Windows nie je až také jednoduché ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. HelloWorldPyGTK.py je celkom jednoduchý

import gtk

def createWindow():
window = gtk.Window()
window.set_default_size(200, 200)
window.connect('destroy', gtk.main_quit)

label = gtk.Label('Hello World')
window.add(label)

label.show()
window.show()

createWindow()
gtk.main()

pri pokuse o spustenie však nastáva zbytočne veľa problémov.

Google Vás pravdepodobne nasmeruje na All-in-One win32 python installer, niektoré linky na tejto stránke ale už nefungujú a v podstate sa tam len dozviete že to s PyGTK na Windows nie je až také jednoduché.

Na download stránke PyGTK je síce napísané že treba GTK+ runtime (na to ale väčšina z Vás isto prišla aj bez návodu), PyGTK, PyGObject a PyCairo (vyberte najnovšiu verziu v adresároch a potom svoju verziu Pythonu - či už 2.5 alebo 2.6) ale zvyšok už nie je až taký jednoznačný.

Takže:

  1. nainštalovať GTK+ runtime

  2. nainštalovať PyGTK

  3. nainštalovať PyGObject

  4. nainštalovať PyCairo

  5. stiahnuť a rozbaliť GTK+ bundle a pridať jeho bin adresár do path systému


Po modifikovaní path treba reštartnúť IDE v ktorom píšete python programy alebo nejako inak aktualizovať path v kontexte spúšťača a následne by mal ísť HelloWorldPyGTK.py spustiť.

p.s.: Keďže používam Gimp a GTK+ runtime som už mal nainštalovaný, stačili mi len ďalšie balíky. Ak ale nemáte GTK+ runtime, bolo by asi lepšie stiahnuť a nainštalovať hneď GTK+ developer balík. Nie som si ale istý či GTK+ bundle neobsahuje aj iné potrebné komponenty - ak Vám stačil GTK+ runtime, napíšte to prosím v komentároch.

streda 21. januára 2009

Ako spočítať SLOC

Pri diskusii o veľkosti softwarového projektu, pri odhadovaní ceny projektu alebo nebodaj pri porovnávaní jednotlivých projektov je nutné používať jednotnú metodiku. In-house riešenia založené na

find . -name *.java | xargs wc -l | awk '{$c=$c+$1}END{print $c}'

síce čo-to napovedia, ale veľkí chlapci radšej siahnu po niečom trošku dômyselnejšom. Zo súčtu treba totiž odfiltrovať riadky s komentármi, prázdne riadky, includy, proste všetok balast. Tieto sú v rôznych jazykoch rôzne definované, teda pre každý jazyk potrebujeme spraviť samostatný filter.

Pri príprave jednej prezentácie som potreboval porovnať dva pomerne veľké projekty napísané v mixe rúznych jazykov (java, c, c++, python, shell, awk, ...).

Opensourcový free projekt SLOCCount mi poskytol množstvo informácií v priebehu pár sekúnd. Pozná 27 jazykov a ich mutácií (.C/.cpp/.cxx/.cc identifikuje ako c++, .php/.php[3456]/.inc ako php, ...) a je dostupný ako céčkový zdroják alebo ako rpm pre RedHat Linux 9 na Inteli. Dokonca počíta aj cenu diela podla COCOMO metodiky.

Jediným obmedzením použitia je nutnosť pri výsledkoch uviesť "generated using David A. Wheeler's 'SLOCCount'".

[SLOC | SLOCCount | COCOMO]

piatok 2. januára 2009

Pidgin a Google Talk

Google Talk v rámci gmailového webového klienta je fajn, ale normálny klient má tiež niečo do seba.

S Pidginom - multiplatformným (Windows, MacOSX, Linux s balíčkami pre RedHat Enterprise Linux, CentOS a Fedora) multiprotokolovým (AIM, Bonjour, Gadu-Gadu, Google Talk, Groupwise, ICQ, IRC, MSN, MySpaceIM, QQ, SILC, SIMPLE, Sametime, XMPP, Yahoo!, Zephyr) klientom mi to na Fedora 10 ale nejako nechcelo ísť. Odmietal sa pripojiť na gtalk server. Predpokladám že preto, že mám v Gmaile nastavené pripojenie len cez SSL a štandardné nastavenie Pidginu neobsahuje správny port.

Neskôr som našiel popis ako nastaviť Pidgin pre komunikáciu s Google Talk serverom:
  • prvý tab s nastaveniami je jednoduchý, stačí vyplniť protokol Google Talk a potom už len login a heslo
  • v druhom tabe treba nastaviť:
    • Force old (port 5223) SSL: Checked
    • Allow plaintext auth over unencrypted streams: Un-Checked
    • Connect Port: 443
    • Connect Server: talk.google.com
    • Proxy type: Use Global Proxy Settings
a všetko by malo začalo fungovať.