Marginálne, po slovensky hraničné, zdanenie je zaťaženie poslednej zarobenej koruny (to môže byť aj posledných 10 Sk, 100 Sk, 1.000 Sk alebo akákoľvek iná suma). Samozrejme nejedná sa len o samotnú daň z príjmu, tá koniec koncov sa vo vyššie uvedenom príklade kvôli nezdaniteľnému minimu neplatí vôbec. Je to celková suma, ktorou štát zaťaží poslednú zarobenú korunu, teda okrem daňami aj odvodmi a znížením sociálnych dávok. Pre marginálne zdanenie nie je podstatné to, čo bolo a ani to, čo bude. Nehrá rolu, ako sa zdaňovali nižšie príjmy alebo aké bude zdanenie, keď sa príjem zdvojnásobí. Podstatné je len ako je zdanený (presnejšie: zaťažený) posledný prírastok príjmu. Práve preto marginálne zdanenie výrazne ovplyvňuje vôľu zvýšiť vlastný príjem, teda motiváciu pracovať.
Štát sociálnymi dávkami úspešne konkuruje nízkym mzdám a preto nezamestnaných tvoria väčšinou ľudia bez vzdelania, ktorí sa za vyššiu mzdu zamestnať nedokážu.Je úplne logické, že dnešný systém, generujúci 84%-né marginálne zdanenie, nemôže motivovať k tomu, aby si tí, ktorí sú bez príjmu, intenzívne hľadali akúkoľvek prácu.
Naopak, dnešný systém akúkoľvek motiváciu pracovať za nízku mzdu definitívne zabíja.
Doporučujem preštudovanie jeho knihy o odvodovom bonuse (download v PDF) a niektorých jeho článkov napr. o (nezrealizovanom) návrhu českej daňovej a sociálnej reformy (12% daň, zrušenie daňových úľav a výnimiek, ...).
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára